Offering you a complete choice of products which include mirror finish cast acrylic sheet, 3mm xt cast acrylic sheet, 2mm transparent cast acrylic sheet, 6mm acrylic sheet, plain white acrylic sheet and 3mm acrylic sheet.
₹ 2950 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Color | Mirror |
| Finish | Mirror Finish |
| Size | 4x8 ft |
| Usage/Application | Home |
| Transparency Level | High |
| Product Type | Mirror Finish Cast Acrylic Sheet |
Minimum order quantity: 50 Sheet
₹ 2850 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Color | Transparent |
| Finish | Polished |
| Size | 4x8 ft |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Type | XT Cast Acrylic Sheet |
Minimum order quantity: 50 Sheet
Feature -
3mm Thickness – Offers a strong yet flexible structure ideal for various indoor and light-duty outdoor applications.
High Optical Clarity – Transparent sheet with excellent light transmission, comparable to glass.
Smooth & Uniform Surface – Produced with a consistent thickness, ideal for precision cutting and fabrication.
Easy to Work With – Suitable for laser cutting, CNC machining, drilling, and thermoforming.
Lightweight & Shatter-Resistant – Safer and easier to handle than glass, with higher impact resistance.
Weather & UV Resistant – Suitable for use in covered outdoor settings (extended UV resistance better in cast acrylic).
Cost-Effective Alternative to Glass – Ideal for signage, protective screens, displays, lighting panels, and craft use.
₹ 2100 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Color | Transparent |
| Finish | Glossy |
| Size | 4x8 ft |
| Density | 1.19 g/cm3 |
| Water Absorption | 23 DegreeC / 50% RH (24h) |
| Hardness | 20 kV/mm |
| Moulding Shrinkage | ASTM D-955 |
Minimum order quantity: 50 Sheet
₹ 6000 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Color | Transparent |
| Grade | Extruded |
| Finish | Glossy |
| UV Protection | Without UV |
| Brand | Local Brand |
| Application | Display, Interior, Machine Guard, Signage, Glazing |
| Protection Film | Both Sides |
Minimum order quantity: 1 Sheet
₹ 3000 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Color | White |
| Grade | Extruded |
| Finish | Glossy |
| UV Protection | Without UV |
| Brand | Local Brand |
| Application | Signage, Glazing, Display, Interior, Machine Guard, Furniture |
| Protection Film | Both Sides |
Minimum order quantity: 1 Sheet
₹ 2850 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Color | White |
| Grade | Extruded |
| Finish | Glossy |
| UV Protection | Without UV |
| Brand | Local Brand |
| Application | Glazing, Interior, Machine Guard, Furniture, Display, Signage |
| Protection Film | Both Sides |
Minimum order quantity: 1 Sheet
₹ 2680 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 2 to 12 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Color | Black |
| Grade | Extruded |
| Finish | Glossy |
| UV Protection | Without UV |
| Brand | Local Brand |
| Application | Furniture, Interior, Glazing, Signage, Machine Guard, Display |
| Protection Film | Both Sides |
Minimum order quantity: 1 Sheet
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Color | Transparent |
| Grade | Cast |
| Finish | Glossy |
| UV Protection | Without UV |
| Brand | Imported |
| Application | Signage, Machine Guard, Furniture, Interior, Display, Glazing |
| Protection Film | Both Sides |
₹ 3250 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 2 and 3 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Size | 4x8 ft |
| Grade | Signage Grade |
| Finish | Glossy |
| UV Protection | Without UV |
| Usage/Application | Sign Bored |
| Brand | Imported |
| Application | Interior, Display, Signage, Machine Guard |
| Protection Film | Both Sides |
Minimum order quantity: 5 Sheet
₹ 2850 / Sheet Get Latest Price
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Grade | Extruded |
| Thickness | 3 mm |
| Size | 8x4 Feet |
| Transparency | Clear |
| Finish | Glossy |
| UV Protection | Without UV |
| Brand | Local Brand |
| Application | Display, Partition, Glazing, Machine Guard, Signage, Aquarium |
| Protection Film | Both Sides |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Sheet
₹ 3200 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Size | 4x8 ft |
| Finish | Glossy |
| Usage/Application | For Sign |
| Product Type | Acrylic Sheet |
Minimum order quantity: 5 Sheet
₹ 2600 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Color | Black |
| Grade | Extruded |
| Finish | Glossy |
| UV Protection | Without UV |
| Brand | Local Brand |
| Application | Display, Glazing, Interior, Furniture, Signage, Machine Guard |
| Protection Film | Both Sides |
Minimum order quantity: 1 Sheet
₹ 2550 / Sheet Get Latest Price
| Thickness | 3mm |
| Is It Waterproof | Yes |
| Standard Length | 4 x 8 ft |
| Quality | 1 |
| Bread | Tilara |
| Product Type | Extruded Acrylic Sheet |
Minimum order quantity: 5 Sheet
Pradip Surani (Owner)
Radhe Acrylic
., Shop No. 11, Raj Estate, Navarang Para Main Road, Mavadi Plot
Rajkot - 360004, Gujarat, India